Miljø

Afdelingen Miljø løser opgaver, der vedrører fx affald, drikkevand, spildevand, jordflytning og -forurening, miljøgodkendelser m.m.

Afdelingsleder

Olav Bojesen
olboj@fmk.dk
72 53 21 03

Kontaktoplysninger
Telefon72 53 21 40
E-mailteknik@fmk.dk 
AdresseMellemgade 15, 5600 Faaborg
Medarbejdere i Miljø
NavnKontaktArbejdsområder
Annette Millinganmil@fmk.dk
72 53 21 31
  • Olietanke
  • Ejendomsoplysninger
  • Miljøgebyr
  • Rottebekæmpelse
Dorthe Jørstaddojoe@fmk.dk
72 53 21 36
  • Affald
  • Varmeplaner
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af virksomheder
Elin Christophersenech@fmk.dk
72 53 22 06
  • Vandforsyning
  • Analyser af vandværksvand
Heidi Marianne Nielsenheman@fmk.dk
72 53 21 30
  • Spildevand
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af virksomheder
Ida Perssonidges@fmk.dk
72 53 21 27
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af landbrug
  • Dyrehold
Jacob Sterupjaste@fmk.dk
72 53 21 32
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af landbrug
  • Dyrehold
Jane Moustgaard Pløgerjamop@fmk.dk
72 53 22 16
  • Spildevand
  • Industrispildevand
Kaare Damtoftkdant@fmk.dk
72 53 21 53
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af virksomheder
  • Røggener
  • Olietanke
  • Klager
Lars Henriksenlhenr@fmk.dk
72 53 21 22
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af virksomheder
  • Badevand
  • Svømmebade
  • Affald
Louise Skovlouis@fmk.dk
72 53 21 33
  • Private drikkevandsbrønde og boringer
Marianne Johansenmjoh1@fmk.dk
72 53 86 58
  • Jordvarme
  • Olietanke
  • Rottebekæmpelse
Michael Helge Rasmussenmihra@fmk.dk
72 53 22 20
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af virksomheder
  • Skydebaner
Per Holmsgaardpholm@fmk.dk
72 53 21 35
  • Miljøtilsyn og -godkendelse af landbrug
  • Dyrehold
  • Slamopbevaring (miljøgodkendelse)
Susanne Jervelundsjerv@fmk.dk
72 53 21 25
  • Klima
  • Webredaktør