Valgtilforordnet ved Folketingsvalget
Du kan nu tilmelde dig som tilforordnet ved Folketingsvalget den 24. marts 2026.
Ved folketingsvalget den 24. marts 2026 er der brug for hjælp fra tilforordnede.
Der er fem valgstyrere inklusiv en valgstyrerformand på hvert valgsted. De har sammen det overordnede ansvar for valgets afvikling på det enkelte valgsted. De tilforordnede hjælper valgstyrerne med deres opgaver.
De politiske partier udpeger valgstyrere og valgstyrerformænd. Der ud over har vælgere i kommunen mulighed for at tilmelde sig som tilforordnede.
Tilmelding som valgtilforordnet
Opgaven som valgtilforordnet går ud på at hjælpe til på et af de afstemningssteder, der fremgår af tilmeldingsblanketten.
Mødetidspunktet er kl. 7.00.
Afstemningen foregår fra kl. 8.00 - 20.00, og derefter skal der ske optælling af stemmesedlerne.
Sluttidspunktet kan variere efter afstemningsstedets størrelse, men vi forventer at de fleste valgsteder er færdige kl. 23.00.
Hvis du tilmelder dig som tilforordnet, vil du i løbet af valgdagen blandt andet skulle hjælpe til med følgende opgaver:
- Anvise vælgerne til valgborde og stemmerum.
- Sidde ved valgbordet og registrere vælgere og udlevere stemmesedler.
- Sikre, at vælgeren lægger stemmesedlen i stemmekassen.
- Sortering og optælling af stemmesedler.
Der vil være personale fra Faaborg-Midtfyn Kommune, der hjælper både tilforordnede og valgstyrere med opgaven.
Hvis du bliver udpeget som valgtilforordnet får du et brev i din E-boks med nærmere oplysninger om mødested, og hvad du skal lave.
Vær opmærksom på:
- Du vil få et honorar på 920 kr., som opgives til SKAT som B-indkomst og indsættes på din NemKonto, umiddelbart efter valget.
- Der vil være fuld forplejning i løbet af dagen.
Bemærk at det er ikke muligt at forlade valgstedet for at købe mad. Hvis ikke du ønsker at spise den mad, der serveres, må du medbringe din egen mad. - Du kan kun tilmelde dig, hvis du har valgret - altså må stemme til folketingsvalget og har bopæl i Faaborg-Midtfyn Kommune.
Der er tilmeldingsfrist den 17. marts 2026.
Husk at brevstemme
Ønsker du at tilmelde dig som valgtilforordnet, skal du brevstemme senest den 20. marts 2026, idet du ikke kan forvente at kunne forlade valgstedet i løbet af dagen for at køre hen og stemme dér, hvor du plejer.