30 mio. kr. fra Nordea-fonden skal gøre Slagteribygningen til nyt samlingspunkt i Faaborg
Udviklingen af Slagteribygningen i Faaborg har fået et markant løft. Nordea-fonden har netop uddelt yderligere 15 millioner kroner til projektet, som dermed modtager 30 mio. kroner i samlet støtte fra fonden.
Nyhed
Den nye støtte fra Nordea-fonden styrker realiseringen af transformationen af den tidligere industribygning på Faaborg Havn til et nyt oplevelsesøkonomisk kraftcenter med bibliotek, kultur, fællesskaber, fødevareiværksætteri og foreningsliv samlet under ét tag.
For Ejendomsfonden Slagteribygningen er støtten både en økonomisk håndsrækning og et vigtigt signal om tillid til projektets vision.
”Den nye uddeling er efter min opfattelse et klart udtryk for, at fonden ser et betydeligt potentiale i både Slagteribygningen og Faaborg som by. Nordea-fonden har fulgt projektet gennem flere år, og deres fortsatte engagement giver os et stærkt rygstød i arbejdet med at realisere visionerne med at
skabe en pulserende bygning på havnen i Faaborg”, siger Christian Thulstrup Lauesen, der er udviklingschef for Slagteribygningen.
Målet er at skabe en lokal destination, som bruges året rundt af byens indbyggere, men også at tiltrække gæster til området, understøtte øget kvalitetsturisme i Faaborg og byens langsigtede udvikling. Den transformerede bygning vil med sin størrelse og indretning skabe muligheder for afholdelse af større arrangementer, som byen ikke har i dag.
Nordea-fonden styrker fællesskaberne i Slagteribygningen

Med den første uddeling på 15 mio. kr. blev der skabt grundlag for udviklingen af folkekøkkenet, vinterhaven og de kommende foreningsfaciliteter – de steder i bygningen, hvor mennesker skal mødes om mad, læring, kultur og fællesskab.
Den nye uddeling på yderligere 15 mio. kr. bygger videre på den ambition og bidrager til at realisere projektets vision om at være et samlingssted i Faaborg. Det betyder, at flere af bygningens fælles funktioner kan etableres med den kvalitet og fleksibilitet, som visionen forudsætter, og at flere indbyggere, foreninger og frivillige fællesskaber får mulighed for at tage bygningen i brug.
”Børn, unge, voksne og ældre skal kunne deltage i aktiviteter, lære nyt, mødes omkring fællesspisninger, skabe projekter sammen eller blot være en del af et levende hus med plads til både organiserede og uorganiserede fællesskaber. Nordea-fondens samlede støtte giver os mulighed for at skabe et sted, der bliver fyldt med liv, aktiviteter og mennesker fra første dag.”, siger Christian Thulstrup Lauesen.
Ejendomsfonden Slagteribygningen har netop påbegyndt et entreprenørudbud mhp. at involvere entreprenøren tidligt i projektet. Slagteribygningen forventes at åbne i 2028.
Fakta
Om transformationen af Slagteribygningen
- Slagteribygningen transformeres til et oplevelsesøkonomisk kraftcenter på Faaborg Havn
- Projektets samlede anlægsbudget er ca. 110 mio. kr.
- Bygningen skal blandt andet rumme bibliotek, kultur, erhverv og fællesskaber
- Projektet gennemføres med fokus på transformation, genanvendelse og reduceret klimaaftryk
- Projektet realiseres af Ejendomsfonden Slagteribygningen
- Projektet støttes af den filantropiske forening Realdania, Faaborg-Midtfyn Kommune, Nordea-fonden og Statens Kunstfond